Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki pro memoria stefan bieszk 1895 1964

Pro memoria. Stefan Bieszk (1895-1964)

Józef Borzyszkowski

Kolejna książka z serii „Pro memoria” Instytutu Kaszubskiego pod redakcją prof. Józefa Borzyszkowskiego. Wydanie jest poświęcone niezwykle ciekawej i wszechstronnej postaci Stefana Bieszka - człowieka wielu pasji: nauczyciela, wychowawcy, harcerza, żeglarza, poety i działacza kaszubskiego. Książka składa się z siedmiu rozdziałów. W pierwszym z nich znajdziemy szczegółową biografię oraz dokonania Stefana Bieszka w różnych dziedzinach jego działalności. W drugim rozdziale dominują wypowiedzi uczestników kaszubskiego ruchu regionalnego. Czytelnik może dowiedzieć się miejscach, z którymi Stefan Bieszk związał swa działalność m.in. Chojnicach, Zamościu, Chełmie, Wdzydzach, Pelplinie czy Gdańsku. Trzeci rozdział ukazuje nieznaną dotąd część spuścizny literackiej - twórczość w języku niemieckim, która dotychczas nie ujrzała światła dziennego oraz teksty religijne – w języku kaszubskim. Więcej o twórczości Stefana Bieszka w języku kaszubskim– można dowiedzieć się z kolejnego rozdziału. Czytelnik znajdzie tam utwory tj. „Polnô mësz”, „Pokornô Roża”, „Kowôl Czarownik. Utworami literackimi, które są najbardziej znane i utożsamiane ze Stefanem Bieszkiem to pieśni i sonety kaszubskie, w których opiewał urodę Kaszub. Te właśnie utwory przybliżono w rozdziale piątym. Rozdział szósty ukazuje niezwykle ciekawe dokumenty (dzienniki, listy do przyjaciół), pozwalające poznać bliżej wrażliwą i skomplikowaną osobowość Bieszka, boleści jego poetyckiej i głęboko religijnej duszy. Czytając dziennik można zauważyć, jak ważne dla Stefana Bieszka były sprawy nauczania i wychowania, zakorzenienie własne, rodziny i uczniów w tradycji i kulturze narodowej, poznane i ukochanie najbliższego otoczenia i jego kultury. Ostatnia część pt. „Pisownia kaszubska i Słownik kaszubski w życiu Stefana Bieszka oraz jego spojrzenie na Florianna Ceynowę i Aleksandra Majkowskiego”, ukazuje nam wyśmienite źródło do poznania poglądów Bieszka i jego miejsca wśród najważniejszych współtwórców ruchu kaszubskiego.   źródło opisu: Instytut Kaszubski, 2013 źródło okładki: http://maszoperia.org/

Szczegółowe informacje

isbn:9788363368159
data wydania:2013-01-01
liczba stron:800
język:polski
ocena:0.0

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!