Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki magazyn literacki ksiazki 6 2016 237

Magazyn Literacki Książki 6/2016 (237)

Redakcja Magazyn Literacki Książki

Wszystkie spory Sienkiewicza Na 2016 rok przypada 100. rocznica śmierci oraz 170 rocznica urodzin pierwszego z czwórki rodzimych noblistów w dziedzinie literatury. Z tej okazji Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Henryk Sienkiewicz to postać problematyczna, co nie znaczy, że nieciekawa. W kraju gdzie literackie dyskusje to rzadkość, na temat twórczości pisarza urodzonego w Woli Okrzejskiej na Podlasiu niezmiennie toczą się długie i zażarte kłótnie. Jedni widzą w Sienkiewiczu ojca narodu, który pociesza Polaków w najtrudniejszych momentach, inni raczej literackiego szkodnika, który już od lat wychowuje młodzież w duchu ignorancji i zadufania – pisze Tomasz Gardziński Uczciwie szukać prawdy Człowiek uzależniony od anoreksji, alkoholu albo od leków zrobi wszystko, żeby nie przyznać się do uzależnienia. Gdybym więc napisała książkę skierowaną do młodej dziewczyny chorej na anoreksję, ona spojrzałaby tylko na okładkę, a nawet gdyby ją przeczytała, to nosi w sobie tak silny mechanizm zaprzeczania, że połowy z tego nie dopuściłaby do swojej świadomości, a o drugiej połowie powiedziałaby, że to jej nie dotyczy, bo jej przypadek jest inny. Dlatego nie napisałam książki skierowanej wprost do osoby chorej na anoreksję. Jeżeli ona sięgnie po tę książkę i będzie już w takim punkcie swojego życia, że sama chce znaleźć odpowiedzi, to je znajdzie. Ale ważniejsze jest to, co mogą zrobić ludzie, którzy są blisko. Jeśli chcesz pomóc, musisz najpierw zrozumieć, na czym w ogóle polega mechanizm uzależnienia – opowiada Beata Pawlikowska o swojej książce „Narkotyki, anoreksja i inne sekrety” w rozmowie z Ewą Tenderendą-Ożóg Książki miesiąca „Harda” Elżbiety Cherezińskiej oraz „Atlas historyczny Soboru Watykańskiego II” „Żywot człowieka zmałpionego” Henryka Jerzego Chmielewskiego oraz „Narkotyki, anoreksja i inne sekrety” Beaty Pawlikowskiej   źródło opisu: Magazyn Literacki Książki

Szczegółowe informacje

isbn:20837747
kategoria:czasopisma
wydawnictwo:Biblioteka Analiz
data wydania:2016-07-01
liczba stron:40
język:polski
ocena:7.0

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!